تبلیغات
دنیای ریاضی - ریاضی و درخشش الماس
 
دنیای ریاضی
ریاضیات علم آموختن اندیشیدن است نه آموختن اندیشه ها
پیرامون وبلاگ حسینی


سلام
محمد حسینی هستم.دانش آموز سال سوم رشته ریاضی دبیرستان امیرکبیر فراشبند
سعی کردم تو این وب جدید ترین مطالب ریاضی رو قرار بدم
امید وارم بهره کافی رو ببرید.
زنده باد فراشبند

مدیر وبلاگ : دانش آموزان دبیرستان امیرکبیر
پرسمان
لطفا نظر خود را درباره ی وبلاگ ارائه دهید.

گروهی از ریاضیدانان ژاپنی و انگلیسی موفق شدند در خصوص برق و درخشش جواهر الماس یك توضیح ریاضی ارائه كنند.
از قرنها قبل انسانها به طرف سنگ جواهر الماس جذب می شدند. به همین علت محققان دانشگاه "میجی" توكیو و موسسه اسحاق نیوتن كمریج كه نتایج تحقیقات خود را در مجله Notices of the American Mathematical Society منتشر كرده اند، موفق شدند علت این نور خیره كننده و درخشش الماس را به صورت ریاضی توضیح دهند. در حقیقت راز این درخشش می تواند با تحلیلهای ریاضی ساختار میكروسكوپی الماس فاش شود.

این دانشمندان كشف كردند كه در یك جهان نامتناهی از بلورهای ریاضی یك بلور فرضی با عنوان K_۴ وجود دارد كه تاكنون هرگز در طبیعت پیدا نشده است و شاید هرگز به صورت مصنوعی ایجاد نشود.
به گفته این محققان، امكان ایجاد یك مدل ریاضی از یك بلور ایده آل و برخوردار از ویژگیهای اصلی اتمها و پیوندها وجود دارد. این اتمها به وسیله نقاطی نشان داده می شوند كه "رئوس" نامیده شده و پیوندها توسط خطوطی نشان داده می شوند كه به عنوان "لبه ها" شناخته می شوند.
همچنین این نوع شبكه متشكل از "رئوس" و "لبه ها"، "نمودار هندسی" نامگذاری شده است. یك بلور دو الگو از این نمودار هندسی را در خود جای داده است كه در آن الگوی "لبه ها" به الگوی "رئوس" متصل می شود و بنابراین می تواند به صورت نامتناهی در یك بلور تكرار شود.
براساس گزارش ساینس دیلی، بلورهای الماس دارای دو ویژگی هستند كه آنها را از تمام بلورهای دیگر متمایز می كند. این دو ویژگی شامل "حداكثر تقارن" و "نیروی همگرایی" است.
در طبیعت و در ریاضی با برقراری یك پیوند طولانی، بعضی از این تنظیم كننده ها در بلورهای دیگر می توانند تقارن بیشتری نسبت به بقیه پیوندها نشان دهند. این درحالی است كه حداكثر تقارن به این معنی است كه بلور الماس نمی تواند بیشتر از این میزان متقارن شود و بنابراین با حداكثر درخشش نور را در خود منعكس می كند.
این ریاضیدانان اكنون كشف كردند كه از میان تمام احتمالات ریاضی قابل تصور تنها یك احتمال می تواند دارای این دو ویژگی باشد و نام این جسم ریاضی را K_۴ گذاشتند، چراكه واحد پایه این بلور از چهار نقطه ساخته شده است كه در آن تنها دو "راس" به "لبه ها" متصل شده اند. K_۴ در حال حاضر تنها در ذهن این ریاضیدانان وجود دارد، اما در سال ۱۹۹۰ یك ساختار بلوری در طبیعت كشف شد كه مولكولی با اتم كربن ۶۰ بوده و تاحدودی شبیه به این بلور فرضی است.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 205232
  • بازدید امروز :432
  • بازدید دیروز :364
  • بازدید این ماه : 3967
  • بازدید ماه قبل : 2638
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها : 764
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :