تبلیغات
دنیای ریاضی - ریاضیات فن حل کردن مسائل نیست!
 
دنیای ریاضی
ریاضیات علم آموختن اندیشیدن است نه آموختن اندیشه ها
پیرامون وبلاگ حسینی


سلام
محمد حسینی هستم.دانش آموز سال سوم رشته ریاضی دبیرستان امیرکبیر فراشبند
سعی کردم تو این وب جدید ترین مطالب ریاضی رو قرار بدم
امید وارم بهره کافی رو ببرید.
زنده باد فراشبند

مدیر وبلاگ : دانش آموزان دبیرستان امیرکبیر
پرسمان
لطفا نظر خود را درباره ی وبلاگ ارائه دهید.

بسیار هستند از جوانان با استعداد که عملا ریاضیات بدانان فن مسئله حل کردن آن هم از مسائلی یکنواخت و مبتذل بر ((قبول شدن در امتحانات )) وانمود می شود.و این تلقین بسیاری از استعداد ها را خاموش می سازد.به همین جهت است که بین محصلین شائق به تحصیل ریاضیات بسیار کسان دیده می شوند که تعریف دقیق مفاهیم ساده ی ریاضی را نمی دانند و عمق استدلال های ریاضی را درک نمی کنند.

ولی مسائل ماشینی از انواع معین را می توانند حل کنند و از این راه به تحصیل دیپلم ریاضیات نائل می شوند .مسئله حل کردن فرع است نه اصل.از ارکان اساسی ریاضیات تعریفات و استدلال هاست.

تعریفات موجوداتی را که با آنها سروکار خواهیم داشت به ما معرفی می کنند و به ما می شناسانند.چگونه می توانیم از موجودی که آن را نمی شناسیم یا ناقصا و به طورمبهم و متشتت می شناسیم بحث با معنی بکنیم؟؟؟ بعلاوه در هر علمی تعریفات از ارکان استدلال واستنتاج در ان علم می باشند استنتاج را می توان به پیمودن پله های نردبانی که مطلوب در آخرین پله ی آن است تشبیه کرد.هریک از مراحل استنتاج در حکم یکی از پله هاست.اگر یکی از این مراحل بر ما نامعلوم یا سست پیوند باشد چگونه می توان انتظار بالا رفتن از نردبان استنتاج را داشت؟؟؟

پس اگر واقعا خواستار تحصیل ریاضیات هستید و نه دیپلم ریاضیات باید بکوشید تا تعریف هر مفهوم مربوط به رشته ای را که میاموزید دقیقا درک کنید و فرا گیرید. تا هم آن مفهوم را به درستی بشناسید و هم در استدلال بتوانید به آن استناد کنید.

تعمق در استدلال های ریاضی  برای پی بردن به کنه آنها و له عمق احکام ریاضی نیز منتهای ضرورت را دارد.از این راه است که تیز بین می شوید.و فکر شما بیدار میود. وصاحب نیروی ابتکار آماده برای تحقیق می گردید.

با کمال تاسف باید گفت که بسیاری از محصلین به حد کافی به خواندن و به اینکه فکر خود را به کار بیاندازند خو نگرفته اند.بعضی هم هستند که  میخواهند معلم چنان درس دهد که فی المجلس آن را فرا گیرند و نیاز مند مطالعه نشوند آنها همان کسانی هستند که بین تحصیل علم و تماشای سینما تمیز نمی گذارند و نمی دانند که در تحصیلات عالیه کار معلم بیشتر جنبه راهنمایی دارد و همانا متعلم است که باید با همت و کوشش خود درس معلم را فراگیرد.

اگر واقعا خواهان تحصیل  ریاضیات هستید باید در طلب آن زحمت بکشید.صرفا از گفتن معلم کسی علم نمیاموزد.از کاهلی در خواندن بپرهیزید.و فکر خود را به کار بیاندازید.از نامانوس بودن مطالب و تازگی آنها  و حیرت اولیه ناشی از این امور نهراسید.به یقین بدانید که با راحت طلبی و طلب مسائل ساده  و مبتذل به جایی نمی رسید....

اگر این گونه نمی توانید باشید بهتر است به جای  مطالعه کتب ریاضی به سراغی کاری دیگر نظیر تربیت زنبور عسل یا ساختن شعر مستزاد بپردازید.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 205232
  • بازدید امروز :432
  • بازدید دیروز :364
  • بازدید این ماه : 3967
  • بازدید ماه قبل : 2638
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها : 764
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :